Arılarda Kovan Terk Etme Nedenleri

Başlıklar

Arılarda Kovan Terketme Nedenleri

Değerli arkadaşlar son zamanlarda sık sorulan sorulardan bir tanesi,Arılarım kovanı terketti,neden olabilir?Kovandaki yetişkin arıların birden bire kovan terketmesi ve içerisinde balınında olmasıyla beraber kapalı yavruları bırakarak gitmesinin sebeplerinizi sizler için araştırdır,farklı kaynaklardan edindiğimiz bilgilere dayanarak.Arılarda Kovan Terk Etme Nedenleri

  • Varroa
  • Koloni Çöküş sendromu
  • İklim Sartları
  • Kovan Ölçüleri

Varroa

Arkadaşlar, yıllardır benzeri sorunları çevremizde ve kendi arılığımızda inceliyoruz.Varrova ile etkili mücadele yapılan dönemlerde bu tür kovan terkleri olmuyor.

Varrova ile yapılan mücadelenin etkisiz olduğu dönemlerde özellikle sonbaharda böyle toplu terkler yaşıyoruz.Varrova konusundan yüzde yüz emin olunduktan  sonra başka nedenler aramak gerekir.

Arılarda Kovan Terketme Nedenleri

30 yıllık arıcı olunması malesef varrova sorunu olmayacağı anlamına gelmiyor.

Eski arıcılar çok uzun yıllar boyunca tek etken madde ile genelde de duman ile mücadele yapıyor.

Dip tahtasından varrova sayımı yapılmadığı için, etken madde artık etkili olmasa bile, arıcı varrova ile mücadele ettiğini zannediyor.

Bal hasatından hemen sonra varrova mücadelesine başladık.

Arılarımız artık tertemiz olmuş diyorduk.

Dip tahtasına kendiliğinden düşen ya da arılar üzerinde göz temasımız olan varroa olmadı.

Bu rağmen 15 gün önce test amaçlı şerit taktığımız 4 kovanın birisinden 5 saat içinde düşen varrova sayısı 120 kadardı.Varrovadan yüzde yüz emin olduktan sonra baz istasyonu etkileyebilir mi konusunu tartışmak gerekir.

Yoğun varrova durumunda arılar kapalı gözlü yavruları arkada bırakarak kovanı terkediyor .

Arılarda Kovan Terk Etme Nedenleri

Kovanı terk eden koloniler içerisinde bulunan yavrulu petekleri, Kesinlikle Baska arılarınıza Takviye amaclı olarak kullanmayın,Kemer balını alıp kendınız tüketmenizde sakınca yoktur,Ama o balı dahi, arınıza vermeyin,Hastalık bulaşan o petekleri arılarınza verirseniz,saglıklı kolonilerinizede aynı sorunu yaşayabilirsiniz.

Koloni Çöküş Sendromu

Farklı Bir Kaynak Araştırmasında,Karşımıza Çıkan bir başka Sonuç..

Kovandaki yetişkin arıların birden bire tamamen yok olması, çevrede kaybolan arılara ait ölülerin bulunmaması veya çok az bulunması; Kolonide kapalı yavru gözleri olmasına rağmen arıların kovanı terk etmesi; Yeterli yiyeceğin (bal,polen) kovanda olmasına rağmen arıların kovanda bulunmaması Koloni Çöküş Hastalığının belirtisi olabileceği belirtilmektedir. Bunların yanısıra mevcut kuluçkaların bakımı için yetersiz,işgücüne sahip olması ve arılara yapılan beslemeyi tüketmeye isteksiz davranmaları görülen en önemli belirtiler olarak öne çıkmaktadır.

İşçi arıların birden bire yok olması şeklinde ortaya çıkan Koloni Çöküşünün sebebi araştırıldığında herhangi bir hastalığa bağlanamayıp Koloni Çöküş Bozukluğu Sendromu (CCD) olarak adlandırılan yeni bir durum ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

CCD için herhangi bir sebep bulunamamış olmakla birlikte bir çok araştırmacı bu yeni hastalığın tek bir sebebinin olmadığını, bir seri zararlı, patojenler, zirai ilaçlar, viral etmenler ve ilaç kullanımının arılarda hafıza kayıplarına yol açtığını, böylece uçuşa çıkan arıların kovanlarını tekrar bulamadıklarını, arıların ve arıcıların bakım beslemesi ile iklimsel değişikliklerin koloni kayıplarına sebep olduğunu düşünmektedir.

Bazı araştırmacılar bu hastalığa sinir sistemlerini etkiliyerek çalışan yeni sınıf böcek ilaçlarının tarımda kullanılmasının sebep olduğunu da düşünmektedirler. Diğer bir Arılarda Kovan Terk Etme Nedenleri

İklim Şartlarından Kaynaklanan Kovan Terkleri

Kovan terkleri,Genellikle Yaz ortalarında ve Sonbaharda Meydana Gelmektedir,Ana arı ya ve arı ırkına bakmaksızın,Ortaya çıkan kovan terklerinin Bir baska sebebi de,Yaz aylarında Aşırı sıcaklıklardan etkilenen Kolonilerimizin Kovanlarını terketmesi

Yapılması gerekenler

Serin Yerlere koyulması veya buna baglı olarak farklı sistemler geliştirerek,Koloni içerisindeki havayı dengelemede yardımcı olmak gibi..

Kovan kapagının Altına Strafor yapıstırarak dengeleyebilirsiniz.

Mevcut Kolonimizin gun içerisinde 4-5 saat Gölge alabilecek yerlere kurulması,faydalı olacaktır.

Kovan Ölçülerizin ,Standartla uygun olmasına dikkat ediniz,

Görüşmeyi Başlat
Nasıl Yardımcı Olabilirim size ?
Merhaba Hoşgeldiniz
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?