İtalyan Cordovan Ana Arı

İtalyan Cordovan Ana Arısı diğer bir tabirle Gold ana arı,Apis mellifera Cordovan olarak adlandırılan bur arı ırkı,Dünyada üretilen siyah ve sarı ırk arılar olarak iki çeşit arı ırkı vardır,Kendi içlerinde farklı ekolojik yapılara bölünerek Biçimlendirilebilir.

Bir Önceki yazımızda dediğimiz gibi italyan ırkı arılar,40 ve üzeri eko tip arıyı içinde barındırmaktadır,Deniz sevisinde işlem yapan İtalyan ana arı,Deniz seviyesinin üstünde işlem yapan ana arı olarak sınıflandırabiliriz.

Türkiyede agırlık olarak kullanılan İtalyan ana arılar,iki çeşittir.İtalyan ligustica ve İtalyan Cordovan yani Gold Arı ırklarıdır.Sıradan sarı ve siyah arılardan farklı Olarak,Gold rengi Suni tohumlama ve izole bölgelerde çiftleşme alanları olarak,yalnızca kontrollü bir çalışma neticesinde Arının ırkı korunabilmektedir.

Yapılan Bilimsel araştırmalar neticesinde,Çaprazlama Usulu İle bir cok farklı İtalyan Arısı Ortaya çıkarılmıştır.Saf İtalyan Cordovan arısının Rengi  Asagıdaki resimde gösterilmiştir.

İtalyan Cordovan Ana Arı
İtalyan Gold Damızlık Ana Arı

Türkiyede İtalyan Gold Arı ırkı hangi bölgelerde İşlem Yapar

İtalyan Cordovan arısı deniz seviyesinden 750 rakıma kadar olan bölgelerde İşlem görmektedir.Genellikle Akdeniz bölgesinde ve Ege Bölgesinde Kullanılan Bu Arı ırkı,Narenciye ve Yonca Türü çiçeklerden Çok güzel bal toplamaktadır.

Dünyanın en sakin  arı ırklarından birtanesidir,Erken gelişmesi , uyusallığı ve siyah arılardan farklı bir görüntüye sahip olması,arıcıların gözdesi haline gelmiştir.

Almanya,Avusturya ve bir cok farklı Ülkelerde paket arıcılık olarak faliyet gösteren firmalar tarafından elde tutulan bir ırktır,

Yavru atma kabiliyeti yüksek olmasından ötürü,arı yetiştiriciliği yönünde benzersiz bir arı ırkıdır.İtalyan GOLD ana arı, günlük 2000 ile 2500 arası yumurta atabilmektedir.

Dez Avantajları

  • Yağmacılık eğilimleri vardır.
  • Yön Bulmada sorun yasıyan bir ırktır
  • Oğul verme özelliği,yapılan ıslah calışmaları neticesinde ortadan kaldırılmıştır.
  • Bal tüketimleri Fazladır.

Dünyanın bir çok ülkesinde İtalyan Arısının erkekleri,suni tohumlama esnasında,Kullanılmaktadır.Bildiğiniz üzre Ana Arı bir cok özelliğini erkek arının geninden almaktadır.

İtalyan Cordovan Ana Arı
Cordovan Ana Arı

İtalyan Arısının sakinliğinden,ve Yavru kabiliyetinden Faydalanmak isterseniz,Erken ilk baharda Erkek arı kolonileri oluşturarak,

Doğal ortamda Bakire ana arılarda çiftleşmesini sağlayıp,Farklı kan elde edebilirsiniz.Kafkas Ana arısı ile çiftleşen Bir italyan arısının erkeği Ortaya Muazzam Bir ırk  meydana getirecektir.

 

Görüşmeyi Başlat
Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?