Belfast Ana Arı

Belfast Irkı Ana Arı,Hibrit Bir arı ırkıdır,ana hattı İtalyan Olup Baba Hattı Karniyol ve Farklı Eko tiplerinden Üretilmiştir.

Başlıklar

belfast ana arı

Avrupa’daki arıların hasta olmasından dolayı büyük ölümlere neden olan hastalık sonucu papaz Edıms yapmış olduğu araştırmalarda melez arilarin pek etkilenmediğini gördü ve bundan sonra İtalyan arısı başta olmak üzere Avrupa esmer arısı ,kaniyol,irlanda arısı,yunan arısı ve hatta anadolu arısı gibi arıları birbirlerine çaprazlayarak hirbit bir ırk oluşturmuştur. Bu hirbit arı hastalıklara daha dayanıklı olmustur.

belfast ana arı

Caprazlama sonucunda melez azmanı dediğimiz bir özellik ortaya çıkmıştır. Yani anne ve babalarından yüzde otuza kadar daha verimli hirbit bir arı ortaya çıkmıştır. Ama bu arı f2 ye kadar verimi iyidir. bu seviyenden sonrakiler için verimliği düşmektedir. Bu yüzden daima damızlık tan ana arı üretim yapmak lazımdır. Belfast , arisi petek örmede cok verimli, petek bal yapmada çok verimli. kapalı yavru yapmada verimli, cok sakin ve oğul neredeyse hiç vermeyen soğuga dayanıklı dünyanın en verimli hirbit arısıdır.

Belfast  Arısının Özellikleri

Belfast- Buckfast arı, Almanya laboratuvar kökenli bir arı türüdür. Başka birçok tür birleştirilerek Belfast  arı türü ortaya çıkarılmaktadır. Farklı genetik özellikleri bulunan çeşitli ırklardaki arılar yapay döllenme olarak birleştirilerek Belfast arısı ortaya çıkmaktadır. Belfast arı türündeki ana arı işçi arı anlamına gelmektedir.

 • Belfast ana arısının en iyi özelliği iyi bir şekilde bal sıralamasıdır. Özellikle bal sıraladığı dönemler yavru atımının iyi olduğu zamanlardır.
 • Kraliçe ana arı ırkı sakin olarak bilinmektedir.
 • Belfast ana arı ırkının yavru dağılımı sık bir şekilde olmakla birlikte düzenlidir.
 •  İlkbahar aylarında daha çok hızlı bir şekilde gelişmektedir.
 • Kraliçe ana arı ırkı çeşitli arı hastalıklarına karşı daha dayanıklı ve daha dirençli olmaktadırlar.
 • Bu arı türünün oğul verimi daha düşüktür.
 • Belfast ana arı türü kış mevsimini rahat ve kolay bir şekilde geçirmektedir.
 • Bal verimi oldukça yüksektir.
 • Arı ırkları içinde yavru atımı hızlıdır.
 • Yön bulma konularında oldukça başarılı bir arı türüdür.

Belfast Ana Arısının Oluşumu

İlk olarak 1954 yılındaki bilim adamları yerli arılar ile birlikte koyu renkli İtalyan arasını melez bir şekilde birleştirerek Belfast arı türünü ortaya çıkartarak yetiştirmişlerdir. İki ırkın karışımı şeklinde birleşme yapılır. Bu birleştirme öncelikle saflaştırılmıştır. Daha sonra bu saf arılarda değiştirilerek bal üretimi için özellikler geliştirilir. Bu yönteme kombinasyon melezlemesi de denmektedir. Bu yöntem daha sonra daha da geliştirilerek, Fransız arısı ile Yunan arısının iyi özellikleri melez yolu ile birleştirilir. Böylece, belfast arı ortaya çıkmış okur. Adam isimli bilim adamı daha sonraki yıllarda da Belfast ana arısını Anadolu arılarının erkekleri ile melezleşmiştir. Bu melezleme sonucunda da çok daha yüksek verimli arılar elde edilmiştir.

Yani, Anadolu arısıyla Belfast ana arı ırkları erkekleri birleştirilerek meydana gelen melezleşme sonucundaki arı türü verim ve mizaç olarak daha olumlu olmuştur. Anadolu arısı ile kraliçe ana arı

1 Yorum

 1. Avatar gezginci arıcı

  Belfast in Buckfast mi Buckfast in Belfast mi oldugunu bilmem ..
  Bildigim Backfast in Aslinin (Atalarinin )Anadolu Arisi oldugudur ,
  Ingilizler 80-100 sene kadar önce dünyadaki ari irklari üzerinde bir arastirma yapmislar ve Anadoludaki bir irki secerek
  memleketlerine götürmüsler ve Üzerinde yapilan calismalar neticesindede Ortaya “Buckfast”denen Ari irki cikmis .*
  Burada Ingiliz arisi da denir,son zamanlarda Bazi Anaari üreticileri verdikleri ilanlarda Buckfast in yanina Parentes icinde “Anadolica”
  yazmaya basladilar.
  Yani demeye calistigim o ki,mademki asli bizdedir,üzerinde gerekli arastirmalari ve calismalari yaparak(Bu Ari Arastirmacilarina veya Bilimcilerine düser)onlarin yaptiklarindan daha iyileri üretilemezmi?

Görüşmeyi Başlat
Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?