Ana Arı Siparisi

Başlıklar

Ana Arı üretiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar

Ana arı siparişi; Bölge iklimine uyum sağlayan verimli saf bir ırkın veya melezleşen arı ırklarının seçimidir. Arıcılığı ileri düzeyde, diğer ülkelerde ekonimik değleri belirlenmiş Saf damızlık olarak kullanıldığı gibi aynı koşullar altında bazı bal ve ana arı üreticileri tarafındanda tercih edilen, sadece üretimde kullanılan hibrit ana arılarda mevcuttur. Ana arı siparişi vermeden önce mutlaka bölgeye adaptasyonu sağlanmıs ırklarla çalışmanız şiddetle önerilir.

Belirlenmiş bir islah çalısması yapılan bu hibrit ana arılar, üretimde sadece koloni gelişimi amacıyla kullanılmaktadır. Islah Çalışması yapılan ırk veya hibrit ana arının mevsimsel olarak bir gelir elde edıldığınden emin olamayız. Türkiye’de çok sayıda farklı ırk ana arı ve hibrit arı barındıran bir eko tip havuzu barındırmaktadır. Buda zamanla arıcıların bal verimini düşürdüğü gibi Ana Arı üretiminde doğal ortamda çiftleşen ana arıların genetik yapısının bozulmasına olanak sağlamıştır.

ana arı sparişi
                                                                                                                                                             Ana Arı üretimi

Hatta Dünyanın en değerli ırk üretimi yapan kurum ve kuruluşların, kendi koşullarında üretmiş oldukları ekotip arılar bile verimli olamayabiliyor. Kulaktan duyma bilgilerle Ana Arı üretimini yapıp , ana arılarını o ekotip üzerinde durarak değiştirmek hayal kırıklığına neden olabilir. Burda en önemli husus ıslah çalısması yapılan bir ırkı üzerinde çalışmış olmanız ve bulunduğunuz bölge iklimi ve ekotipine uygun denenmiş ırklarla çalışmanızı öneririm. Ana Arı üretiminde dikkat edilecek hususlardan bir kaç tanesinide paylaşacağım sizinle…

Ana Arı üretiminde Dikkat edilecek Faktörler.

  • Gece Sıcaklığı 20 derecenin altında olmayacak şekılde aşılama yapılmalıdır. 20 derecenın altında yapılan aşılama besleyici kolonilerde üretimi etkiler ve larvaları besleme olasılıgı %10 dur.
  • Saf Damızlık  Damızlıklardan alacağımız larvaların, ıslah çalışması yapılan saf ırklardan elde edilmesi çok büyük önem arz eder.
  • Larva Yaşı Ana Arı üretimindeki en dikkat edilecek unsur Larva nın yaşıdır,4-5-6 günlük larvadan Ana Arı üretmeniz, arılığınızı çöpe atmak gibi birseydir. Kaliteli Ana Arı üretmek için 1 günlük 2 günlük ve 3 günlük larvaları kullanmaktan geçer. Arı sütü takviyeli larva ile üretimde ana arının daha sağlıklı ve genc olmasında büyük katkı sağlar.
  • Başlatıcı Koloni Larva Transferinin ardından, aşılanmış yüksüklerin başlatıcı koloniye verilerek 24 veya 48 saat bekletilmesi ve hergun besleme yapılarak larvaların daha fazla arı sütü ile beslenmesi sağlanılır.
  • Besleyici Koloni Besleyici Koloniye verilen Ana Arı yüksüklerinin ana arı doğumuna kadarki sürede hergun ballı veya şekerli şurup ile beslenmesi ve zamanı gelen ana arı yüksüklerin çok yavaş hareketlerle dağıtılması gerekmektedir.
arı sutu sparişi
                                                                                                                                                 Larva Transferi Öncesi Arı sütü Takviyesi

Ana arı‘nın bölgesine uygun ve damızlık vasfı taşıması çok önemlidir, Ana arı özellikle ilk bahar mevsiminde,günde 1000 ile 1500 arası yumurta yapar, Koloninin geleceği yeteri işçi arı yumurtalarından oluşacak işçi arılarla sağlanmaktadır. Kovanda ne kadar işçi arı varsa, kovan o oranda bal, polen ve nektar toplar.

 

ana arı siparişi
Damızlık Ana Arının Seçilmesi

Ana Arı Üretiminde Kullanmış Olduğumuz Damızlık Ana Arılarımızdan Bir Kaçtanesi

Görüşmeyi Başlat
Nasıl Yardımcı Olabilirim size ?
Merhaba Hoşgeldiniz
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?