Ana Arı’nın Kovandaki Görevi

Başlıklar

Ana Arının Kovandaki Görevi

Ana Arı’nın Kovandaki Görevi;Ana arı‘nın bölgesine uygun ve damızlık vasfı taşıması çok önemlidir,Ana arı özellikle ilk bahar mevsiminde,günde 1000 ile 1500 arası yumurta yapar,Koloninin gelecegi yeteri işçi arı yumurtalarından olusacak işçi arılarla sağlanmaktadır.

Kovanda ne kadar işçi arı varsa,kovan o oranda bal,polen ve nektar toplar,

Ana arı yetiştirme sistemi kurulmadan,yaşanan sorunlar

Bir kovanda doğal olarak yetiştirilen ana arı,koloni tarafından 3 ile 4 yıl tutulur.

Ana arı biyolojik olarak en çok birinci yıl yumurta atar,3 cü ve 4 yıl ana arı yeterli düzeyde yumurta atamadığı için,bu yıllarda koloni gelişmez.

Yaşlı ana arılar,erkek arı yumurtası yumurtlar,ana arılar genç olsa bile ,yetiştirme alanında tam beslenememiş,döllenmeleri tam olmamış ve yeteri düzeyde erkek arı spermi almamıslarsa,yeteri kadar yumurta atamazlar.Ana Arı’nın Kovandaki Görevi bununla kalmıyor tabiki

Ana Arı'nın Kovandaki Görevi
Ana Arı’nın Kovandaki Görevi

Yaşlı ana arılar genellikle kış aylarında ölürler,Ana arıları ölen bu kovanlar kış aylarında ölür.Buda arılığımızdaki koloni mevcudunun 4/2 kış kaybı demektir.

Özetle arıcılıkta,ana arı yenileme sistemi olmayan bir arılık en az %30 koloni kaybı ve %50 verim kaybı yaşanmaktadır.

Doğru Yetiştirilmiş Ana Arı Nedir?

Ana Arı Üretiminde kullanılan ana arılar,damızlık ana arılardır,f1 Ana arılar bu damızlıklardan üretilir,

Ana arı gözü diğer işçi arı gözlerinden çok farklıdır.Ana Arı Olacak Larvalar ilk günden arı sütü ile beslenmeye taabi tutulur,

Arı sütü kovandakı 5 ile 15 günlük işçi arılar tarafından üretilir.

Ana Arı'nın Kovandaki Görevi
Ana Arı’nın Kovandaki Görevi

Ana arı toplamda 16 günde  doğar,Ana arının yumurta kesesinde 160 ile 270 adet yumurta kanalı vardır.

Ana arı yeterli miktarda arı sütü ile beslenmediğinde,yumurta kanallları tam olarak oluşmaz ve ana arı yeteri sprem depolayamaz.

Ana arı çiftleşmeye çıktığında 5 ile 7 erkek arı ile çiftleşir,Erkek arılardan aldığı spermin 5 milonunu,sperm kesesinde toplar.

Erkek arıların az olduğu bir dönemde,çiftleşmeye cıkan ana arı,2 veya 3 erkek arı ile çiftleşirse,yeteri düzeyde sperm almadığı için,kolonideki işçi arılar tarafından öldürülür.

Ana Arıların yeterli miktarda erkek arı ile çiftleşmesi için,ana arı işletmelerinde ,erkek arı kolonileri oluşturulması gerekmektedir,

Erkek arı kolonileri saf arı ırkından olması gerekiyor.Döllenecek her 25 ana arı için bir adet erkek arı kolonisi oluşturulur ve hergün beslenme yapılarak erkek arıların daha güçlü ve sağlıklı olmaları için zemin oluşturulur.

 

 

 

 

Görüşmeyi Başlat
Nasıl Yardımcı Olabilirim size ?
Merhaba Hoşgeldiniz
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?