Damızlık Belfast Ana Arı

 Damızlık Belfast Ana Arı

Damızlık Belfast Ana Arı ( Belfast Arı Irkı) Buckfast arısı dünyanın en meşhur HİBRİD arılarından. Hibrid arıda farklı ırklardan genetik özellikleri bilinen arılar kontrollü şartlarda ve yapay dölleme kullanılarak birleştirilir.

Yani Karniyol, İtalyan ya da Kafkas gibi ayrı bir ırk değil Bu tür birleştirmelerde melez azmanlığı denilen olay gerçekleşir ve ilk nesil analar kendi ana ve babalarından daha verimli olur.

Bal verimi yüksek.yavru atımı hızlı.ve yön bulma konusunda başarılıdır.

Labaratoar ortamında suni olarak tohumlanan bu ırk farklı erkek genlerinide alarak hibrit bir arı oluşumu sağlanıyor,

Dayanlıklı bal verimi gayet iyi olan bu ırk,alman ve amerika bölgelerinde bir çok testten başarı ile çıkmıştır.

Günümüzde dünyanın her bölgesine yayılan bu hibrit arı,arıcılar tarafından rövanşta olan bir ırktır

Her nekadar türkiyede arılarımıza,Belfast arısının balı sulu olur gibi,kafa karıştıran sorular  lense edilsede,ben kesinlikle katılmıyorum,

Arılığımızın %40 belfast arısından olusuyor,gelişimi bal verimi,uysallığı tartışılamaz.

Yapay Hibrit ana arının Üremesi

Üreme kabiliyeti yüksek olduğundan ilkbahar mevsiminde yetmiş ile seksen bin arasında koloniye yeni yavrular gelir. Oldukça uysal olan bu arı türü arı yetiştiricileri için vazgeçilmez bir tür olarak bilinir. Ana arı olmazsa kolonilerde ki işçi arılar sağa sola dağılır ve o kovanın varlığından söz edilemez. Belfast ana arı bir nevi kolonilerin başı niteliğindedir. Ana arıların olmadığı kovanlarda arı sesleri oldukça yüksektir.

İşçi arılar ağlamaklı sesler çıkartırlar. Ana arı olan kovanlarda ki verimlilik ve işçi arı çalışmaları daha düzenli olur. İşçi arılar ana olmayan kovanda çalışma işini bırakırlar. Ana arı faaliyetinin durmasıyla kovanda açık kapalı yavru atımı sağlanmaz. Ana arının korunmasını nöbetçi arılar sağlar ve kovanda ana arı bulunmuyorsa bu arıları kovan dışında göremeyiz. Her yılın bir ana arı gen rengi vardır. Dünya genelinde kabul gören ana arı renkleri bulunur ve her yıl renklerde değişiklikler olur. Beş yılda bir bu döngü yenilenir. Bu tür hibrit arıların üretimde daha yetenekli olduğu söylenebilir

Damızlık Belfast Ana Arı

Hibrit Ana Arı Nasıl Olur

Belfast damızlık Ana Arı Hibrit Bir  Arı Irkıdır,avrupa’daki arıların hasta olmasından dolayı büyük ölümlere neden olan hastalık sonucu papaz Edıms yapmış olduğu araştırmalarda melez arilarin pek etkilenmediğini gördü ve bundan sonra İtalyan arısı başta olmak üzere Avrupa esmer arısı ,kaniyol,irlanda arısı,yunan arısı ve hatta anadolu arısı gibi arıları birbirlerine çaprazlayarak hirbit bir ırk oluşturmuştur.Bu hirbit arı hastalıklara daha dayanıklı olmustur. Caprazlama sonucunda melez azmanı dediğimiz bir özellik ortaya çıkmıştır. Yani anne ve babalarından yüzde otuza kadar daha verimli hirbit bir arı ortaya çıkmıştır. Ama bu arı f2 ye kadar verimi iyidir. bu seviyenden sonrakiler için verimliği düşmektedir.

Bu yüzden daima damızlık tan ana arı üretim yapmak lazımdır. Belfast , arisi petek örmede cok verimli, petek bal yapmada çok verimli. kapalı yavru yapmada verimli, cok sakin ve oğul neredeyse hiç vermeyen soğuga dayanıklı dünyanın en verimli hirbit arısıdır.

“Damızlık Belfast Ana Arı” için 3 cevap

  1. belfast damızlık ana arı almak ıstıyorum fiatı kaçlira ne zman teslım edersınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görüşmeyi Başlat
Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?