Anadolu F1 Ana Arı

Başlıklar

Anadolu F1 Ana arı

Anadolu F1 Ana Arı;  Türkiyenin her bölgesine Uyum saglayan Nadir  Ana arı ırklarından Bir  tanesidir,Son yıllarda  Türkiye genelinde Doğan  arı ölümlerinden Kaynaklanan  sebeplerden Dolayı,Arı ırklarını değiştirip anadolu arısına yönlenen arıcılara  sıklıkla rastlayabiliyoruz.

 

Her turlu hava kosullarına dayanıklı Olan Anadolu f1 Ana Arısı,Hastalıklara Karsı Diğer  Arı ırklarına göre %75 Oranında  direnc saglamıstır.

Anadolu F1 Ana arısı olarak isimlendirilen ve belirli bir ırk özelliği göstermeyen Anadolu arıları genellikle esmer renkte, uysal, sakin tabiatlı, kışlama kabiliyetleri iyi, çalışkan, dayanıklı arılardır ve yağmacılığa fazla meyilli değillerdir. İç Anadolu bölgemizde bulunan ve melezleme çalışmalarında başarılı bir şekilde kullanılan bu ırkımızın yanı sıra Kars ve Erzurum yöresinde Kafkas ırkı, Batı Anadolu’da İtalyan ırkı, Karadeniz bölgesinde Karniola ırkı ve Akdeniz bölgesinde Kıbrıs ırkı arıların saf ve melez tiplerine rastlamak mümkündür.

 

Anadolu Irkı Ana Arısının Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Anadolu ırkı arı,diğer adı ile Apis mellifera Anatolia,Türkiyenin her bölgesinde hızlı gelişim ve uyum saglayabilen terk ırk, anadolu ırkı arılardır.Anadolu arısı,İlgiltere,Almanya ve Amerika birleşik devletlerinde,Islah calısmasında Kullanılmak üzere,Ana hat ve Erkek Hat olarak Kullanılmıştır.

 • Soguk kış aylarına dayanıklı
 • Çalışkan
 • Yavru hastalıklarına karşı dirençli
 • Bal toplama kabiliyeti yüksek
 • Yağmacılık eğilimi yok
 • Arı sütü ve propolis üretiminde üstün performans sergiler
 • Erken gelişimi ve mevcut kaybetmemesi.

Anadolu Arısının Özellikleri Hakkında

Anadolu arıları; çok iyi şekilde kış koşullarını geçiren, yavaş çoğalan, koloni ve nektarı yerlerini bulma konusunda çok iyi olan, sakinliği, sokma özelliğinin az olması, oğul vermeye yatkınlığıyla bilinen arılar şeklinde tanımlanabilir.

Anadolu bal arısının özellikleri hakkında bu biçimde de bir bilgi bulunur: Anadolu arıları, mozayığına dahil olan iki arı ırkı da, Güney Ege taraflarında bulunan italyan Arısı, melezleri ile Doğu Anadolu taraflarındaki Aras nehri boyu çok eski zamanlardan gelip, yerleşmiş ve değirmencilik mesleğiyle uğraşan beyaz rusların getirmiş oldukları ve yetiştirmiş oldukları bu arılar, kafkas arılarının değişik özelliği olduğu da biliniyor.

 Ana arı ve Paket Arıcılık  Satışlarımız Nisanın İlk haftası Spariş Sıralamasına Göre Dağıtılacaktır…

1 Yorum

 1. Avatar admin

  Sevgili Arıcı Arkadaslar,erken ilk bahardaki arı bakımları son derece önemlidir,arı ölümlerini ve arı hastalıklarını minimize edebilmek için,polen akımının gelmesiyle beraber ilk basta
  1.Varroa mücadelesi
  2.Arı içerisindeki fazla olan petekleri toplayarak arıyı sıkıstırmak.
  3.Balı az olan kolonilere ballı cıta takviyesi yapmak
  4.Bal yoksa sayet inveret surubu veya arı yemi kullanarak arıya ek besin kaynagı olusturmak.
  5.Ana arı kontrolleri yapıldıktan sonra ana arısı olmayan koloniyi birleştirmek.
  Bunlara dikkat ettiğimiz taktirde arı ölümlerini ve hastalıklarını en aza indirebiliriz.

Görüşmeyi Başlat
Nasıl Yardımcı Olabilirim size ?
Merhaba Hoşgeldiniz
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?