Adıyaman Arı Satışı

Başlıklar

Adıyaman Arı Satışı

Adıyaman Arı Satışı;Son yıllarda insanların sehir ortamından bunalıp doğayla iç içe  yasaması,Arıcılık sektörünüde canlandırmıştır.Adıyaman il ve ilçelerinde  badem yetişticiliği ise bunu daha fazla ön plana çıkarmıstır,

Bahcelerinde sebze meyve ve ticari amaçlı badem yetişticiliğinde arı alıp hem ek bir gelir elde etmiş oluyorlar.

Hemde bahçelerinde doğal yollarla döllenmeyi sağlayıp yüksek ve kaliteli verim elde etmiş oluyorlar.

Arıcılığa Başlamak

Kırsal bölge olarak baslıca bölgelerden olan adıyaman,İklim kosulları,Sincik celıkhan,bulam ve gergerın yaylaları flora bakımından cok zengin bir bitki örtüsüne sahiptir,Türkiye koloni sayısı bakımından dünya ikincisidir.Fakat eksik bilgilerden ve arı ırklarından ötürü dünya bal sıralamasında 10 cu sıradayız.

Adıyaman arı satışı

Arıcılığa başlamak isteyip ticari olarak arıcılık yapmak isteyen arıcı dostlarımız,ilk etapta 40 ile 50 kovan arası,arı kolonisi almaları yeterli olacaktir.

Sabit ve gezginci arıcılık olarak arıcılık 2 bölüme ayrılır,Gezgıncı arıcılık olarak arıcılık yapmak istiyorsanız Akdeniz bölgesı sahil şeridini kullanabilirsiniz.

Fakat adıyaman bölgesı bunun için güzel bir ortamdır,Kışları ılıman olduğundan Subat ayının ortalarında

Badem çiçeğinden arı güzel nektar getirip yavru popülasyonunu hızlı sağlamaktadır,Adıyaman ve malatya bölgesinden yaylalara çıkan arıcılarımız Haziran 15 de bal akımı olduğu için Bir hafta öncesinden yaylaya çıkmak durumundadır.

Arıcılık hakkında detaylı bilgi edinmek için Koloni Yönetimi Kategorimize Tıklayabilirsiniz.

Erken ilkbaharda adana,mersin,hatay ve adıyaman bölgemizde bulunan arılıklarımızda yetiştirilen f1 arılar ile güneydoğu anadolu bölgesi olmak üzere tüm türkiyeye dağıtım yapılmaktadır,Gerek paket arı olarak gerekse koloni bazlı alım yapabileceksiniz,Dağıtımlarımız kendi araclarımızla yapılacaktır.

Arı Satış öncesi Yapılan Kontroller.

Arıcılıkta istenilen düzeyde verim alabilmek için, her mevsim yapılması gereken işlemlere dikkat edilmelidir. Çalışmaların en yoğun yapıldığı dönem ilkbahardır.

İlkbahar kontrollerinde amaç; arıların kışı nasıl geçirdiklerini, kovanda mevcut gıda miktarını, ana arının varlığını,

yumurtlama durumunu, işçi arı miktarını, kovanda hastalık olup olmadığını kontrol etmektir.

İlk kontrol; koloniler kapalı mekânlarda kışlamışsa dışarı alınma zamanı bölgelere göre değişiklik gösterir.

Ülkemizin birçok bölgesinde ve sahil kesimlerinde arılı kovanlar açık alanlarda kışlatılır.

Ana arı kontrolleri

Parazit ve mücadele yöntemleri

Kapalı mekânlarda kışlatılıp dışarı çıkartılan ya da açık alanlarda kışlatılan arı ailesinin ilk kontrolleri havaların ısındığı, erik ağaçlarının çiçek açmasından itibaren güneşli açık günlerde sıcaklığın 14–17 derecenin üzerinde olması halinde saat 11–14 arasında yapılabilir.

Özellikle ilk kontrollerde koloniler üşütülmemelidir.

Koloni üşütüldüğü takdirde 35 derece olan yavru büyütme alanı sıcaklığının tekrar aynı dereceye yükseltilmesi için arıların büyük oranda bal yemeleri gerektiği ve hastalıklar için uygun bir ortam oluşturduğunun unutulmaması gerekir.

Altı çerçeveli kovanlarda, kovan tipine göre 10 derece ısı artışı için 40–80 gr günlük bal tüketilir.

Arıların uçuşa çıktıkları zamanlarda kovan dip tahtası temizliği yapılabilir.

Dip tahtası üzerinde görülen kırıntı ve artıklar incelenerek koloni hakkında bilgi sahibi olunması sağlanabilir.

Üzerinde nem ve su biriken örtülerin (tahtaların) acilen değiştirilmesi gerekir.

Dip tahtası kovan gövdesine sabitse temizlik ya da değiştirme kovan gövdesi ile komple yapılır.

Çerçeve kontrolünde küflü, aşırı esmerleşmiş ve kırık petekli çerçeveler kovandan çıkartılarak ihtiyaç varsa yerine önceki yıldan kalan temiz petekler verilir.

İşlenmiş petek yoksa yerine temel petek verilir.

Kovan içindeki mevcut arı miktarı çerçeveleri doldurmuyorsa arısız çerçeveler alınarak alan daraltılır, kuluçkalık çerçevelerinin her yıl yarısı değiştirilir.

Türkiye geneli arı satışı ve Paket arı satışı yapan ve adıyamandada faliyet gösteren ceylan arıcılık Arı tedariğinizi sağlayacaktır.

6 Yorum

  1. Avatar İsmet tekin

    kahraman marastan yazıyorum bende arı sayımı çoğaltmak istiyorum 60 paket arı istiyorum ,kovanlarımi getirip oradan alabiliyoruz

  2. Avatar Mehmet

    Gölbaşı ilçesinde arıcılık yapmak istiyorum şuan 8 arım var,arıcılık bilgim oldukça az coronadan dolayi işime son verildi,arıcılık yapmak istiyorum 70 adet 6 çerçeve paket arı siparişimi geçtim ,teslimat için sizden haber bekliyorum,iyicalismalar

Görüşmeyi Başlat
Nasıl Yardımcı Olabilirim size ?
Merhaba Hoşgeldiniz
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?