A kalite Propolis

Başlıklar

A kalite Propolis

A kalite Propolis;en değerli arıcılık ürünlerinden biridir. kimyasal ve sıcaklık yanıkları, sorunlu ülser ve yaralar, bademcik iltihabı,  bronşit, sindirim sistemi hastalıkları gibi durumlarda tüm dünyadaki sağlık kurumları propolis’e özel ilgi gösteriyor. bilim adamları, eşsiz bir antioksidan olan pinocembrin’in% 10’a kadar propolis içerdiklerini bulmuşlardır.

Arılar Kovan İçerisindeki Boşlukları ,1 ila 3,5 mm arasında doldurmak için yalnızca propolis kullanır 3,5 ila 10 mm’lik kısımlarda ise propolis ile karıştırılmış balmumu veya balmumu ile doldurulduğu saptanmıştır. Küçük çatlakları (0,1 – 3 mm) doldurmada, daha büyük (3 – 5 mm) malzemeden daha aktiftirler. Arılar, yuva içerisinden daha fazla propolis verirler. Çatlakların doldurulma derinliği, yukarıdan aşağı doğru orantılı olarak büyür: yuva 1 – 2 mm, yuva 1 – 3 mm ve 1 – 4 mm üstünde. Bu davranış, kovanın üst kısmının ana sıcaklık kaybının gerçekleştiği yer olduğu gerçeğiyle açıklanır, arılar aralıkları en eksiksiz ve hızlı doldururlar. Genellikle sıcaklık kaybı, arılar için propolis toplamak ve depolamak için büyük bir teşvik kaynağıdır.

A kalite Propolis

Propolis toplama meteryalleri

Dünyadaki propolis toplama cihazlarının büyük çoğunluğu, arı boşluklarını doldurmak için arı içgüdüsüne ve 4mm’den küçük kovan açıklıklarına dayanmaktadır. Arı cinsi, coğrafi ve iklim koşulları, kovan türü, doğada propolis kaynağı varlığı, arı kolonisinin kuvveti, kovandaki bu ürünün miktarı değişkendir ve birçok faktöre bağlıdır. Kafkas ırkı arılar çok miktarda propolis toplarken , İtalyan arılar daha az toplarken Ukrayna ve uzak doğudan arılar çok az propolis toplarlar. Arılar aynı koşullar altında bu ürünün farklı miktarlarını toplarlar ve kovandaki farklı yerlerde saklarlar. En çok üç yerde bulunur: yuvanın üstündeki kapak tahtalarında (veya diğer kapak türlerinde), yuvadaki çerçevelerin yan çubuklarında ve kovan girişlerinde.

A kalite Propolis

Bir kovandan alınan propolis miktarı da değişir. Edebiyattan alınan bazı kaynaklardan biri, 50 – 100 gr, diğerleri ise 150 – 200 gr. Toplayabilir. Bazı arıcılar bir koloninin 400g propolis üretebileceğini ve bu miktarın özel prosedürler kullanılarak 2 kg ve daha fazla olabileceğini düşünüyor.

A kalite Prpolis Nasıl Toplanır

Arıların propolis toplamasına neden olan sebepleri dikkate alarak, arıların miktarını başarı ile artırmak mümkündür. Kovanda artan havalandırma, örtücü panoların ve kovan duvarlarının pürüzlü yüzeyleri, arı arıları için özel tipte kovan giriş barları ve bir çeşit teasçı olması elverişli bir durumdur.

Ahşap veya plastik çubuklarla propolis toplama çerçevesi pratikte sıklıkla kullanılır .Bu çubuklar 3-4 mm genişliğinde geçici boşluklar oluşturarak bir sezonda 250-400 g saf propolis elde etmeyi mümkün kılar. Kapak levhaları ve tüm izolasyon malzemeleri kaldırılırken kovan çerçevelerine konur. Arılar, arıların 6-7 gün içinde propolisli çubuklar arasındaki boşlukları doldururlar ve bundan sonra çubuklar yenileriyle değiştirilir.A kalite Propolis , tamamen kaldırılan veya 45 derece döndürülen çubuklardan elde edilir. Çubuklar kaba bir bez içerisine konur, çubuklar içerisine yuvarlanır ve birkaç saat derin bir dondurucuya konur. Bundan sonra, propolis masaya düşecek şekilde dışarı çıkarılır ve çubuklarla açılırlar.

A kalite Propolis toplamak için Farklı Meteryaller ve  yöntemler  Kullanılmaktadır,En Kaliteli Propolis Izgarayla Alınmış Propolistir.

A kalite Propolis
Propolis Kapanı

Bazı arıcılar açıklıkları bir ağ ile taranan kapak levhalarını kullanırlar. Üzerine 50 damla nane ve dereotu yağı uygulayan bir parça gazlı bez pamuk koydular. Formik asit bir teaser olarak da kullanılabilir. Arılar keskin bir tuhaf koku duyarak tahriş olurlar ve şebekenin açıklıklarını arı ile doldururlar ve bazen de bir kovan aleti ile çıkarılırlar. Buna ek olarak, bu varroa akarlarını düşürür.

Bazı arıcılar giriş panolarının yerine kovan girişlerine koyduğu özel kasetleri kullanırlar. Böylece bir kasetle kapatılmış geniş bir açıklık elde ederler. Arıların yuva havalandırma düzeyini sınırlamak ve mikro iklim koşullarını optimize etmek için propolis kaset ağına yoğun bir şekilde yerleştirir. Propolisle doldurulduğunda, kasetler kovandan alınır ve düşük sıcaklık (-10 … -20 ° C) korunur. Dondurulmuş propolis hafifçe dokunarak ağdan kolayca çıkarılır.

Propolis Üretimi

Propolis, kovanı duvarlardan, çerçeve barlardan, izole edici malzemeden, kovan girişlerinden ve farklı çatlaklardan çizmek için düz bir kovan aracı kullanılarak en kolay şekilde toplanır. Bununla birlikte, bu yöntem verimli değildir.
Propolis üretimini 3-4 kez arttırmak ve toplanmasını otomatikleştirmek için Capron ağından 4×4 mm açıklıklar içeren özel iki katmanlı kapaklar kullanmak en iyisidir. İlkbaharda, yalıtım materyalinin altındaki çerçeve üst çubuklarının yuvasının üzerine yerleştirilirler. Kovan kontrolü sırasında bu kapaklar kovan giriş yönünde 90 derece döndürülür. Arı artığı ve mum ile bulaşmalarını önlemek için kışın kovana bırakılmazlar.
Arı kolonileri kışa hazırlanırken, propolize edilmiş kaplar sonbaharda çıkarılır. Propolis mekanik olarak veya ekstrakte edilerek çıkarılır. İlk durumda, kapaklar dondurulur ve ardından bir elektrikli cihaz SIP-II üzerinde modifiye edilir. Dişli dişlilerle birlikte dönen bir mil, sertleştirilmiş propolis öğütür; pürüzsüz bir mil kapağı, bir ip kullanarak çalışma şaftına doğru iter. Bu süreçte propolis kabaca ve ince temizlenir.

 

Propolis ısınmamalı, yıkanmamalı veya eritilmemelidir, çünkü sonuç olarak özelliklerinin bir bölümünü kaybeder. Polietilen torbalar içinde karanlık bir yerde muhafaza edilir. Propolis çok kararlı bir madde olduğundan, elde edildiği günden itibaren 10 yıl güvenle kullanılabilir.

Görüşmeyi Başlat
Nasıl Yardımcı Olabilirim size ?
Merhaba Hoşgeldiniz
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?